KLASYKA NA ŻYWO 2016
12.06 (niedziela), godz. 20:00
Motion Trio
Program muzyczny nad Zalewem Nowohuckim, czyli cykl koncertów plenerowych „Klasyka na żywo”, otworzy występ tria akordeonowego – Motion Trio. Zespół, założony przez Janusza Wojtarowicza, to ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wydał dwanaście płyt, zdobywając uznanie polskich i światowych krytyków, a także wiele prestiżowych nagród muzycznych. Motion Trio to światowej klasy akordeoniści, którzy wykorzystują w swej twórczości zalety akordeonu, ale i odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię.
Skład zespołu: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn
Program:
Michael Nyman – „In Re Don Giovanni”
Wiaczesław Siemionow – „Toccata Barbaro”
Witold Lutosławski – Bukoliki
Krzysztof Penderecki – „Chaconne, pamięci Jana Pawła II”
Janusz Wojtarowicz – „Silence”
Henryk Mikołaj Górecki – „Koncert klawesynowy op.40, część II: Vivace”
Fryderyk Chopin – „Mazurek C-dur, op.24 nr 4”
Fryderyk Chopin – „Preludium e-moll, op.28 nr 4”
Wojciech Kilar – „Orawa”
19.06 (niedziela), godz. 15:00
Agnieszka Kaczmarek-Bialic
Drugie ze spotkań z „Klasyką na żywo” upłynie przy dźwiękach harfy Agnieszki Kaczmarek-Bialic. Artystka to absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule fuer Musik we Freiburgu (Niemcy), stypendystka fundacji Helene-Rosenberg-Stifftung (Freiburg) oraz Alfred-Toepfer-Stifftung (Hamburg). Brała udział w wielu międzynarodowych kursach interpretacji muzyki harfowej oraz festiwalach muzycznych. Występowała jako solistka z Kammerorchester Freiburg, Kammerorchester Bad-Krozingen, Johannis Kantorei Frankfurt, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Śląską, Śląską Orkiestrą Kameralną. Dokonała wielu prawykonań utworów kameralnych i solowych.
Program:
Scarborough Fair – irlandzka melodia ludowa (w opracowaniu własnym)
Jan Sebastian Bach – „Sarabanda” z „Partity skrzypcowej nr 1”
Antonio Vivaldii – „Concerto op. 3 nr 5: Allegro, Largo, Allegro”
Marcel Tournier – „Berceuse Russe op.40”, „Lolita Danseuse”
Alfred Hasselmans – Nocturne op. 43
Jaques Ibert – „Fantasie”
Parashkev Hadjiev – „Pieces in Bulgarian Rhythm: Vivo, Larghetto, Presto”
Alfred Zabel – „Małgorzatka przy Kołowrotku”
Bernard Andres – „Pistacje”
Agnieszka Kaczmarek-Bialic – „Balladic”, „Chiński Wachlarz”
David Watkins – „Fire Dance”
26.06 (niedziela), godz. 15:00
Aleksandra Lignar / Michał Lazar
Zapraszamy na koncert wyjątkowego duetu młodych, lecz doświadczonych muzyków powstały specjalnie na okoliczność występu w ramach Nowego Bulwar(t)u Sztuki.
Aleksandra Lignar – studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich. W 2011 roku zakwalifikowała się do udziału w międzynarodowym programie Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada), gdzie współpracowała ze znakomitymi artystami i wykładowcami. Trzykrotnie brała udział w Spotkaniach Mistrza XX wieku z Młodymi artystami XXI wieku. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a także stypendystką Klubu Krakowskiego.
Michał Lazar – student III roku studiów I stopnia w klasie gitary. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Zabrzu. Jest wielokrotnym laureatem konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jako wykonawca skupia się na muzyce współczesnej, działając w krakowskim zespole Spółdzielnia Muzyczna, a także współpracując z kompozytorami. Współpracuje z teatrem, salonami poezji czy wokalistami z szeroko rozumianego kręgu poezji śpiewanej oraz zajmuje się kompozycją.
Program:
Witold Lutosławski – „Bukoliki”
Domenico Scarlatti – „Sonaty: L. 108, K. 141”
Michał Lazar – „Recytatyw, medytacja i taniec”
Heitor Villa-Lobos – „Bachianas Brasilieras no. 5”
Radames Gnattalli – „Sonata”
Manuel de Falla – „Suite populaire espagnole”
3.07 (niedziela), godz.15:00
Kwartet smyczkowy ILUM
Smyczkowe granie w ramach Nowego Bulwar(t)u Sztuki zapewni kwartet ILUM. Zespół istnieje od 2009 roku, a jego skład tworzą studenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Dorobek artystyczny kwartetu obejmuje m.in. występy na festiwalach Contemporary Highlight’s vol. 1, Muzyka w Starym Krakowie, na Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich czy Muse – Musical Understanding of Society in Europe (Izmir). Zespół dwukrotnie został zaproszony na kurs kameralny Oberstdorfer Musiksommer. W ramach kursów organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zespół pracował również z Apollon Musagete Quartett.
Skład zespołu:
Agnieszka Bugla – I skrzypce
Maciej Klich – II skrzypce
Karolina Drwięga – altówka
Marta Nagawiecka – wiolonczela
Program:
W.A. Mozart – Kwartet G- dur KV387
D. Szostakowicz – III Kwartet F-dur
10.07 (niedziela), godz. 15:00
Cracow Clarinet Quartet
W ramach kolejnego koncertu „Klasyki na żywo” wystąpią absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu – Cracow Clarinet Quartet. Muzycy współpracują z orkiestrami, m.in. z Sinfonią Iuventus, Sinfoniettą Cracovia, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Krakowską, Capellą Cracoviensis, Operą Śląską, a jako klarneciści mieli okazję brać czynny udział w licznych festiwalach. W 2013 roku zdobyli I miejsce na International Master Competition for Music Teachers w Warszawie, a także są laureatami innych prestiżowych konkursów muzycznych.
Skład zespołu:
Michał Poniżnik, Mariusz Stępień, Marek Nemtusiak, Jakub Sztencel
Program:
W. A. Mozart – fragmenty z opery „Czarodziejski flet”
G. Bizet – „Marsz przemytników” i „Aragonaise” z opery „Carmen”
B. Bartók – „Tańce rumuńskie”
F. Mendelssohn-Bartholdy – „Trzy pieśni bez słów”
Ph. Leloup – „Lolita” z „Les voyages d’un clarinettiste”
P. Harvey – „Kwartet”
P. M. Dubois – „Kwartet klarnetowy”
J. Czerny – „Suita”
H. Wiberny – „Ulla in Africa”
7.09 (niedziela), godz. 15:00
Cracow Brass Quintet
Cracow Brass Quintet, czyli Krakowski Kwintet Blaszany, powstał w 2002 roku i w swoim zamierzeniu chce kontynuować wielowiekową tradycję kapeli katedralnej na Wawelu. Ponadto bliska mu jest działalność innych europejskich zespołów kameralnych (takich jak Canadian Brass Quintet, German Brass czy London Brass) oraz kontynentalne tradycje wykonawcze. Kwintet jest laureatem nagrody drugiego miejsca w VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie. W skład zespołu wchodzą młodzi, utalentowani muzycy współpracujący na stałe z takimi orkiestrami jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej i NOSPR w Katowicach.
Skład zespołu:
Bartosz Gaudyn – trąbka
Michał Warzecha – trąbka
Paweł Dziewoński – waltornia
Paweł Cieślak – puzon
Jakub Urbańczyk – tuba
Program:
Mark Nowakowski – „Wawel Fanfare”
V. Ewald – Kwintet
M. Arnold – Kwintet
14.08 (niedziela), godz. 15:00
Wera Krówka
Ostatnie ze spotkań w ramach „Klasyki na żywo” upłynie przy dźwiękach fortepianu Wery Krówki – absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. Artystka studiowała także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. W 2011 roku rozpoczęła współpracę z pianistą włoskiego pochodzenia, Maurizio Morettim, u którego odbyła roczny kurs mistrzowski w Barcelonie, a następnie została absolwentką w jego klasie w paryskiej Schola Cantorum. Odbyła liczne kursy mistrzowskie krajowe i zagraniczne. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych w Polsce i Europie. W 2014 roku wraz ze skrzypaczką Katarzyną Jawor założyła duet BackToModern, jest także członkinią zespołu Spółdzielnia Muzyczna, wykonującego muzykę kompozytorów współczesnych. Koncertuje w kraju i zagranicą. Tworzy również dla teatru, choć jak sama mówi „nie cierpi mówić, że komponuje, najchętniej całkowicie rozpłynęłaby się w muzyce”.
Program:
Fryderyk Chopin – Preludia
Claude Debussy – Preludia