Cracow Brass Quintet.
Dwie trąbki, waltornia, puzon, i tuba.
Bartosz Gaudyn, Michał Warzecha, Paweł Dziewoński, Paweł Cieślak, Jakub Urbańczyk – Cracow Brass Quintet, czyli Krakowski Kwintet Blaszany.
„Jak zakładaliśmy nasz Kwintet w 2002 roku, ludzie ze środowiska dawali nam pół roku na przetrwanie. W tym roku mamy czternastolecie zespołu – mówi Paweł Dziewoński, waltornista Cracow Brass Quintet. Nie zależało nam na wielkim komercyjnym sukcesie, chcieliśmy po prostu grać taką muzykę, jakiej słuchaliśmy i jaka nam się podobała.
Kwintety blaszane to nadal pewna nisza na rynku muzycznym, ale to już się zmienia. Historia kompozycji na dwie trąbki, waltornię, puzon i tubę obejmuje XX wiek, ale dynamicznie się rozwija. Ta tradycja jest mocno osadzona w Stanach, Kanadzie. W trakcie studiów intensywnie słuchaliśmy nagrań słynnego Canadian Brass Quintet, który gra do dziś, bliskie są nam inspiracje ze strony London Brass czy German Brass. Kultura grania na instrumentach dętych blaszanych zaczęła do nas przenikać, jak tylko pojawiły się takie możliwości, wraz z całą falą inspiracji docierających zza oceanu.
Narodziny kwintetu blaszanego łączą się z momentem zaistnienia współczesnej tuby, tuba jest najmłodszym instrumentem w tym składzie. Po raz pierwszy do kompozycji na orkiestrę symfoniczną włączył ją Berlioz w swojej Symfonii fantastycznej.
Kwintety blaszane grają sporo utworów napisanych na inne instrumenty i przepisanych. My zostaliśmy poproszeni o to, aby na Bulwar(t)cie zagrać oryginale utwory na kwintet dęty blaszany.
Zaczniemy od utworu z naszej pierwszej płyty – kompozycji napisanej specjalnie dla nas przez amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia Marka Nowakowskiego „Wawel Fanfare”, to najbardziej współczesna rzecz. Następnie będzie Kwintet Malcolma Arnolda, angielskiego kompozytora, też dwudziestowieczna, nieklasyczna kompozycja, a zakończymy koncert Kwintetem Viktora Ewalda, rosyjskiego kompozytora neoromantycznego, więc to utwór z innej tradycji, łatwiejszy może do słuchania, a co ciekawe, to jest pierwszy utwór europejski oryginalnie napisany na kwintet blaszany.”
Zapraszamy.
Cracow Brass Quintet, niedziela, godzina 15.00.
PRZYPOMNIENIE!
Przypominamy, że w niedzielę o godzinie 19.00 odbędzie się przeniesiony Monodram Jana Peszka Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego Bogusława Schaeffera. Przeczytaj więcej
Fot. Anna Dzięgiel