KINO 2019
WAKACYJNA AKADEMIA FILMU POLSKIEGO ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO
CZWARTKI 20:30
4.07 | CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM
11.07 | NAJLEPSZY
18.07 | NINA
25.07 | ZWIERZĘTA
1.08 | UŁASKAWIENIE
8.08 | ATAK PANIKI
15.08 | WIEŻA. JASNY DZIEŃ
22.08 | OKNA, OKNA
29.08 | FALE
MIEJSCE: ZALEW NOWOHUCKI
KINO BULWAR[t]: PRAWDZIWE HISTORIE
NIEDZIELE 20:30
30.06 | FLORIDA PROJECT
7.07 | AVA
14.07 | PATERSON
21.07 | LEWIATAN
28.07 | TULLY
4.08 | GENTLEMAN Z REWOLWEREM
11.08 | 120 UDERZEŃ SERCA
18.08 | KOMUNA
25.08 | DOGMAN
1.09 | GREEN BOOK
MIEJSCE: ZALEW NOWOHUCKI
WAKACYJNA AKADEMIA FILMU POLSKIEGO ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO
Od 2017 roku spędzamy wspólnie wspaniałe wakacyjne wieczory w imponującym sąsiedztwie Zalewu Nowohuckiego, ale także w Teatrze Łaźnia Nowa, do którego trafiamy zawsze wtedy, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają nam na smakowanie kina w plenerze. Filmowe „bulwar[t]owe” czwartki to nie tylko spotkania z najlepszym polskim kinem, ale także pogłębione rozmowy z twórcami oraz ożywione dyskusje z widzami. A przecież podczas Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego nie pokazujemy komercji – stawiamy na kino autorskie, ambitne oraz na rozmowy z twórcami odpowiadającymi często za mniej medialną stronę przemysłu filmowego. Gościliśmy scenografów, operatorów, kostiumografów, scenarzystów, oczywiście także aktorów i reżyserów.
Tak duże powodzenie cyklu oraz częste pytania o to, czy będzie kontynuowany, skłoniły nas do podjęcia decyzji, żeby Akademia Filmu Polskiego, już bez dodatku „wakacyjna”, była prowadzona również poza miesiącami letnimi.
Zapraszamy zatem i w wakacje, i przez resztę roku. Członków Akademii nie obowiązują kolokwia czy zaliczenia, a jedynym wymaganiem jest zainteresowanie nowym polskim kinem.
Łukasz Maciejewski
4.07 CZWARTEK 20:30
Człowiek z magicznym pudełkiem
POLSKA 2017 | 100’
REŻYSERIA: Bodo Kox
DYSTRYBUCJA: Kino Świat
Nowy film Bodo Koxa – twórcy wielokrotnie nagradzanej „Dziewczyny z szafy” – to niezwykła historia miłości gotowej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. W rolach głównych zobaczymy Olgę Bołądź („Botoks”) oraz debiutującego w głównej roli Piotra Polaka.
Warszawa, rok 2030. Dotknięty zanikiem pamięci Adam musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje w niej atrakcyjną Gorię. Gdy romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży w czasie Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go do współczesności.
Przed seansem krótką prelekcję wygłosi Miłosz Stelmach, redaktor naczelny pisma „Ekrany”.
11.07 CZWARTEK 20:30
Najlepszy
POLSKA 2017 | 110’
REŻYSERIA: Łukasz Palkowski
DYSTRYBUCJA: Mówi Serwis
Nowy film reżysera kinowego hitu „Bogowie” – Łukasza Palkowskiego. Twórca sięga po życiorys kolejnej niezwykłej osoby. Człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna.
Głównym bohaterem filmu „Najlepszy” jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce pozostaje do dziś osobą właściwie nieznaną. Jerzy Górski ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z Kamilą Kamińską, odtwórczynią jednej z głównych ról, oraz kompozytorem Bartoszem Chajdeckim.
18.07 CZWARTEK 20:30
Nina
POLSKA 2018 | 130’
REŻYSERIA: Olga Chajdas
DYSTRYBUCJA: Film It
Nina, trzydziestostoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko.
„Nina” to historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów. To opowieść o gwałtownym uczuciu, w którym tradycyjne podziały nie istnieją.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z aktorkami Katarzyną Gniewkowską i Aną Nowicką.
25.07 CZWARTEK 20:30
Zwierzęta
AUSTRIA, POLSKA, SZWAJCARIA 2017 | 94’
REŻYSERIA: Greg Zglinski
DYSTRYBUCJA: Velvet Spoon
W swoim najnowszym filmie Grzegorz Zgliński, autor doskonałego „Wymyku” z Robertem Więckiewiczem, opowiada historię Nicka i Anny — pary, która wyjeżdża na wakacje do Szwajcarii, by przezwyciężyć kryzys małżeński. Po tajemniczym wypadku bohaterowie zaczynają doświadczać dziwacznych wizji. Żadne z nich nie wie, czy poszczególne wydarzenia rzeczywiście mają miejsce, czy rozgrywają się w ich wyobraźni.
Reżyser zabiera widzów w schizofreniczną jazdę bez trzymanki, a „Zwierzęta” stają się filmową zagadką podobną do „Prawdziwej historii” Romana Polańskiego i „Podwójnego kochanka”. Zgliński potrafi nie tylko przekonująco uwodzić widza, ale też żartować z przyjętej konwencji i ożywić film sporą dawką ironii.
Przed seansem odbędzie się krótka prelekcja wprowadzająca w tematykę filmu.
1.08 CZWARTEK 20:30
Ułaskawienie
CZECHY, POLSKA, SŁOWACJA 2018 | 100’
REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski
DYSTRYBUCJA: Velvet Spoon
Reżyser Jan Jakub Kolski wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię radzenia sobie ze stratą. Akcja „Ułaskawienia” osadzona jest w powojennej Polsce. Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz AK, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego nękani przez komunistów rodzice (Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jankowski) podejmują trud pięćsetkilometrowej podróży, by pochować syna. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej.
„Ułaskawienie” zdobyło trzy nagrody na Festiwalu w Gdyni.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról – Grażyną Błęcką-Kolską.
UPDATE. Szanowni Państwo, z przyczyn niezależnych od Organizatora spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról – Grażyną Błęcką-Kolską nie odbędzie się. Zapraszamy na krótką prelekcję przed seansem.
8.08 CZWARTEK 20:30
Atak paniki
POLSKA 2017 | 100’
REŻYSERIA: Paweł Maślona
DYSTRYBUCJA: Akson Dystrybucja
„Atak paniki” to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie.
Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę.
Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym, czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z odtwórczynią jednej z głównych ról – Julią Wyszyńską.
15.08 CZWARTEK 20:30
Wieża. Jasny dzień
POLSKA 2017 | 106’
REŻYSERIA: Jagoda Szelc
DYSTRYBUCJA: Against Gravity
„Wieża. Jasny dzień” – thriller psychologiczny, objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni – to debiut reżyserski Jagody Szelc, laureatki Paszportu „Polityki”.
Mulę i Michała (małżeństwo) wraz z ich kilkuletnią córką Niną odwiedza niecodzienny gość – niewidziana od lat młodsza siostra Muli, Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Za parę dni pierwsza komunia Niny. Czy Kaja będzie się starała odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się coraz bardziej dziwne. Jednocześnie dochodzi do zdarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny, ważniejszy, powód, dla którego Kaja wróciła.
Przed seansem krótką prelekcję wygłosi Miłosz Stelmach, redaktor naczelny pisma „Ekrany”.
22.08 CZWARTEK 20:30
Okna, okna
POLSKA 2018 | 62’
REŻYSERIA: Wojciech Solarz
Przesiadujący całymi dniami na leśnej ambonie Wojtek, tropiący wspólnie z leśniczym głuszce, pewnego wieczoru wraca z pracy polami i natyka się na dziwne zjawisko. W oddali porusza się dom. A właściwie jedno zapalone okno. W kolejnych dniach sytuacja się powtarza. Wspólnie z dwoma nie do końca rozgarniętymi kolegami Wojtek próbuje rozwikłać okienną zagadkę.
Poetycko-abstrakcyjna historia o poszukiwaniu i potrzebie miłości, przeznaczeniu, pewnych znakach (wewnątrz i na zewnątrz) i o tym, że nie tylko polowanie na głuszce musi być sensem życia.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z odtwórcą jednej z głównych ról Sebastianem Stankiewiczem.
29.08 CZWARTEK 20:30
NOWA HUTA NA BULWAR[t]CIE: Fale
POLSKA 2016 | 78’
REŻYSERIA: Grzegorz Zariczny
DYSTRYBUCJA: Kino Świat
Poruszający film Grzegorza Zaricznego – twórcy nagrodzonego w Sundance „Gwizdka”. Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wyjechać z rodzinnej miejscowości i zmienić dotychczasowe życie. Marzą o karierach zawodowych fryzjerek. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Upragnione zmiany wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.
„Bohaterkami są dwie autentyczne dziewczyny, Ania i Kasia, które za pomocą języka filmu fabularnego postanowiły (…) opowiedzieć o losie wielu dziewczyn podobnych do nich. Dziewczyn, które potrzebują być zauważone i zrozumiane” – mówi reżyser.
Przed filmem odbędzie się spotkanie Grzegorzem Zaricznym i odtwórcą jednej z głównych ról Tomaszem Schimscheinerem
KINO BULWAR[t]: PRAWDZIWE HISTORIE
W tym roku Kino Bulwar[t] dość przewrotnie odwołuje się do hasła „prawdziwe historie”. Za punkt wyjścia do stworzenia programu filmowego przyjęliśmy to, co dla Nowej Huty najważniejsze: lokalność, otwartość na zmiany i niepowtarzalną atmosferę społeczną. W ramach pokazów plenerowych spojrzymy więc na „małomiasteczkową” atmosferę (występującą nie tylko w małych miasteczkach!), której daleko jest jednak do stereotypowej nudy, marazmu czy pospolitości, przyjrzymy się różnym transformacjom systemowym i zmianom życiowym, a także temu, co w Nowej Hucie wyjątkowe i najpiękniejsze: sąsiedzkim relacjom, tętniącym życiem spotkaniom i wspólnotowym działaniom. Wszystko po to, aby – jak to Nowa Huta ma w zwyczaju – dostarczyć Wam całej palety różnorodnych emocji. Przeżyjcie je z nami nad Zalewem Nowohuckim podczas coniedzielnych pokazów Kina Bulwar[t]!
Magdalena Urbańska
Pokazy filmowe zostaną poprzedzone krótkimi wprowadzeniami filmoznawców i krytyków filmowych.
30.06 NIEDZIELA 20:30
Florida project
USA 2017 | 115’
REŻYSERIA: Sean Baker
DYSTRYBUCJA: M2 Films
Historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach Disneylandu. Baker odsłania drugą stronę baśniowego świata, w którym królują bieda, kapitalizm i nuda. Odkrywa przed widzami dowcipny i wciągający dramat wykorzenienia oraz samotności. Wspaniałe aktorstwo, bezbłędnie poprowadzona fabuła i przenikliwe ujęcie społecznego amerykańskiego kolorytu przysporzyło filmowi Bakera szeregu fanów i kilkudziesięciu nominacji oraz nagród w najważniejszych konkursach filmowych.
7.07 NIEDZIELA 20:30
Ava
FRANCJA 2017 | 105’
REŻYSERIA: Léa Mysius
DYSTRYBUCJA: Gutek Film
Wyróżniony na MFF w Cannes jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Podczas wakacji z matką nad Atlantykiem trzynastoletnia Ava dowiaduje się, że wkrótce straci wzrok. Postanawia maksymalnie wykorzystać czas, który jej pozostał. Spotkany na plaży tajemniczy chłopak sprawi, że Ava odważy się na bunt i instynktownie podda pierwszej miłosnej fascynacji, poczuciu niezależności i wolności. Pełna wdzięku i bezpretensjonalna „Ava” zwyciężyła w czwartej edycji projektu „Scope100”, w którym widzowie wybierają filmy do dystrybucji.
14.07 NIEDZIELA 20:30
Paterson
FRANCJA, NIEMCY, USA 2016 | 113’
REŻYSERIA: Jim Jarmush
DYSTRYBUCJA: Gutek FIlm
Najlepszy od lat film Jima Jarmusha, który z pewnością dołączy do zestawu jego kultowych dzieł. Paterson (znakomity Adam Driver) jest kierowcą autobusu, wiedzie spokojne życie, dzieląc je między pracę, partnerkę i pasję, jaką jest pisanie wierszy. Pełna dyskretnego humoru i błyskotliwości opowieść o tym, że życie jest poezją, a każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób. Apologia codzienności i rutyny, która może być satysfakcjonująca i szlachetna.
21.07 NIEDZIELA 20:30
Lewiatan
ROSJA 2014 |140’
REŻYSERIA: Andriej Zwiagincew
DYSTRYBUCJA: Against Gravity
Kola mieszka w starym drewnianym domu w małym miasteczku w północnej Rosji. Mer ma jednak inne plany wobec tego terenu, przez co rozpoczyna się coraz bardziej agresywna walka ze skorumpowaną strukturą władzy. „Lewiatan” to kolejny świetnie przyjęty film uznanego rosyjskiego reżysera. Laureat Oscara oraz Złotego Globa za najlepszy film nieanglojęzyczny. Narobił sporo politycznego zamieszania, będąc traktowany jako metafora zmian we współczesnej Rosji.
28.07 NIEDZIELA 20:30
Tully
USA 2018 | 96’
REŻYSERIA: Jason Reitman
DYSTRYBUCJA: M2 Films
Reżyser i scenarzystka słynnego „Juno” ponownie łączą siły, by pokazać, jak dalej mogło potoczyć się życie zadziornej nastolatki. Marlo, matka dwójki dzieci, ponownie zachodzi w ciążę i mimo długich oporów decyduje się zatrudnić nianię. Opiekunka całkowicie odmienia życie rodziny. Charlize Theron została za tę rolę nominowana do Złotego Globu.
4.08 NIEDZIELA 20:30
Gentleman z rewolwerem
USA 2018 | 93’
REŻYSERIA: David Lowery
DYSTRYBUCJA: M2 Films
„Historia prawdziwa. Mniej więcej” – jak reklamują ją twórcy – to opowieść o czarującym złodzieju, który uciekał z więzienia 30 razy, a rabując banki, nigdy nie zapominał o byciu gentlemanem. Choć filmowy Forrest nie ma ochoty przejść na emeryturę, grający go Robert Redford zapowiedział, że to jego ostatnia rola. Film, jak i jego bohater mają dawny sznyt i elegancję, lecz daleko mu do powtarzalnych schematów czy odświeżanych sentymentów. Kino gangsterskie, jakiego już się niemal nie kręci, a mimo to świeże, poruszające i z dużym humorem.
11.08 NIEDZIELA 20:30
120 uderzeń serca
FRANCJA 2017 | 135’
REŻYSERIA: Robin Campillo
DYSTRYBUCJA: Gutek Film
Grand Prix MFF w Cannes 2017, sześć nagród Cezara 2018, w tym dla najlepszego filmu oraz za najlepszy scenariusz oryginalny. Na początku lat 90. paryski oddział organizacji Act Up zrzesza osoby zarażone wirusem HIV i walczy ze zmową milczenia rządu oraz organizacji farmaceutycznych, organizując coraz bardziej drastyczne happeningi. Porywający film o sile młodości, pasji walki i godzeniu się ze stratą.
18.08 NIEDZIELA 20:30
Komuna
DANIA, HOLANDIA, SZWECJA 2016 | 111’
REŻYSERIA: Thomas Vinterberg
DYSTRYBUCJA: Gutek Film
Jeden z najgłośniejszych duńskich reżyserów bierze pod lupę społeczną otwartość i tolerancję. Anna z mężem decydują się na eksperyment: aby zerwać z nudnym, mieszczańskim życiem, postanawiają stworzyć komunę na wzór hipisowskiej społeczności i wspólnie zamieszkać w willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. Przenikliwa społeczna diagnoza pod płaszczem lekkiej, dowcipnej opowieści, ze szczyptą dramy i psychoterapii.
25.08 NIEDZIELA 20:30
Dogman
FRANCJA, WŁOCHY 2018 | 102’
REŻYSERIA: Matteo Garrone
DYSTRYBUCJA: M2 Films
Rewelacja zeszłorocznego festiwalu w Cannes. Marcello, lubiany przez całe miasteczko psi fryzjer, kochający ojciec i okazjonalny handlarz kokainą, musi odgryźć się miejscowemu osiłkowi, który traktuje go jak marionetkę. Fenomenalna rola Marcello Fonte i niepodrabialna atmosfera filmu sprawiają, że pozostaje on z widzem na długo po zakończeniu seansu.
1.09 NIEDZIELA 20:30
Green Book
USA 2018 | 130’
REŻYSERIA: Peter Farrelly
DYSTRYBUCJA: M2 Films
Ekranowy hit zeszłego roku. Zdobywca pięciu Złotych Globów, laureat Oscara w kategorii „najlepszy film”. Drobny cwaniaczek z Bronksu zostaje szoferem ekstrawaganckiego muzyka z wyższych sfer i razem wyruszają na wielotygodniowe tournée. Ich wspólna podróż, pełna zaskakujących przygód, okaże się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni. Film zagrany bez żadnej fałszywej nuty.
Fragment fotografii Wiktora Pentala z kolekcji Fundacji Imago Mundi – Na ulicy w Nowej Hucie, 1956 rok.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.