Bulwar[t] 2020: KINO
WAKACYJNA AKADEMIA FILMU POLSKIEGO ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO
CZWARTKI 20:30
16.07 (NIE)ZNAJOMI
23.07 WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI
30.07 JAK PIES Z KOTEM
6.08 PROCEDER
13.08 ZIMNA WOJNA
KINO BULWAR[T]: ŚWIAT
NIEDZIELE 20:30
19.07 SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM
26.07 PARASITE
2.08 MÓJ PIĘKNY SYN
9.08 KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ
15.08 JUTRO ALBO POJUTRZE
Wejściówki na seanse pod chmurką w cenie 5 zł dostępne na stronie bilety.laznianowa.pl i w kasie teatru.
WAKACYJNA AKADEMIA FILMU POLSKIEGO ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO
Minęło dwanaście miesięcy – znowu mam zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego. Dwanaście miesięcy, a wydaje się że minęły lata. 2020 rok przejdzie przecież do historii jako najdłuższy czas teatralnej i filmowej rozłąki. Bardzo chcielibyśmy to nadrobić. Marzymy o tym, żeby nowohuckie spotkania – w tym roku w pięknym ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa – stały się dla nas wszystkich stopniowym powrotem do normalności.
Będzie trochę inaczej, ale i podobnie. Nowe polskie kino staje się w naszym cyklu pretekstem do rozmowy, uśmiechu, być może także wspomnień. Bardzo zależy mi na tym, żeby „moja” akademia, nie miała w sobie niczego z nadętego profesorskiego wykładu, lecz by była wprowadzeniem, klarownym objaśnieniem wielkiego i wspaniałego zjawiska, jakim jest polskie kino. Przewodnikami po tym świecie będą ludzie kina: aktorzy, reżyserzy, przedstawiciele niemal wszystkich filmowych zawodów. W tym roku do udziału w Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego udało mi się zaprosić naprawdę wspaniałe nazwiska. Kraków odwiedzi wybitny aktor, Łukasz Simlat – który zaprosi Państwa na pokaz błyskotliwych „(Nie)znajomych”. Reżyserka Małgorzata Imielska i wybitnie uzdolniona debiutantka Zofia Domalik będą reprezentowały film „Wszystko dla mojej matki”. Legendę polskiego aktorstwa – Olgierda Łukaszewicza – zobaczymy w roli Andrzeja Kondratiuka w filmie „Jak pies z kotem”. Młody i zdolny Piotr Witkowski będzie reprezentował głośny „Proceder”, w którym brawurowo zagrał rapera Chadę. Z kolei znakomita reżyserka castingu Magdalena Szwarcbart opowie o kompletowaniu obsady do „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.
Cieszę się razem z Państwem na wspólne filmowe wakacje w Nowej Hucie. Czeka nas akademia bez ocen, zaliczeń, bez kolokwiów – piątki daję za sympatię dla polskiego kina. Od góry do dołu.
Łukasz Maciejewski
16.07 CZWARTEK 20:30
(NIE)ZNAJOMI
POLSKA 2019 | 100’
REŻYSERIA: Tadeusz Śliwa
„(Nie)znajomi” to komedia, komediodramat i film obyczajowy w jednym. Szczery, dowcipny, kreślony z wielką czułością portret współczesnych Polaków.
Polska produkcja inspirowana jest włoskim hitem „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, który pokazaliśmy na Bulwar[t]cie w 2018 roku. To historia grupy przyjaciół, którzy w trakcie kameralnej kolacji decydują się zagrać w nietypową grę. Będą musieli ujawniać wiadomości przychodzące na ich telefony, a rozmowy przełączać w tryb głośnomówiący. Szybko okazuje się, że każdy z uczestników gry skrywa tajemnice, którymi wolałby się z nikim nie dzielić.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z odtwórcą jednej z ról, aktorem Łukaszem Simlatem.
23.07 CZWARTEK 20:30
WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI
POLSKA 2019 | 103’
REŻYSERIA: Małgorzata Imielska
Film o dziewczynie, która znalazła siłę, by wykrzyczeć swoją historię.
Olka ma siedemnaście lat. Za ciągłe ucieczki z domu dziecka sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. Pewnego dnia spotyka tam Andrzeja i Irenę. Gdy dowiaduje się, że mieszkają blisko jej dawnego domu rodzinnego, wymusza, by zabrali ją na wakacje. Dla niej to szansa, by wreszcie dowiedzieć się więcej o swojej matce. Nie wie, że zapłaci za to ogromną cenę.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z reżyserką Małgorzatą Imielską i odtwórczynią głównej roli
Zofią Domalik.
30.07 CZWARTEK 20:30
JAK PIES Z KOTEM
POLSKA 2018 | 100’
REŻYSERIA: Janusz Kondratiuk
Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-
gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.
Gdy starszy z braci, Andrzej, nagle zachoruje, młodszy Janusz – pomimo różnic i muru
nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi – podejmie się opieki nad potrzebującym
pomocy bratem. Historia oparta na faktach.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z aktorką Bożeną Stachurą.
06.08 CZWARTEK 20:30
PROCEDER
POLSKA 2019 | 137’
REŻYSERIA: Michał Węgrzyn
„Proceder” to poruszająca historia rapera Tomasza Chady – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, pozostawiając dziewczynę, którą kochał i zszokowanych fanów. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, do którego uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z Piotrem Witkowskim, odtwórcą głównej roli.
13.08 CZWARTEK 20:30
ZIMNA WOJNA
POLSKA, FRANCJA, WIELKA BRYTANIA 2018 | 84’
REŻYSERIA: Paweł Pawlikowski
„Zimna wojna” to pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdziela ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.
Film trzykrotnie nominowany do Oscara, nagrodzony m.in. w Cannes statuetką dla najlepszego reżysera.
Przed filmem odbędzie się spotkanie z Magdaleną Szwarcbart, reżyserką obsady filmu.
KINO BULWAR[T]: ŚWIAT
Po raz kolejny w ramach Bulwar[t]u pokażemy światowe kino w całej jego złożoności. Zaprezentujemy najważniejsze tytuły i tendencje współczesnej kinematografii. Przedstawimy filmy, które zawładnęły wyobraźnią widzów, zarówno głośne i nagradzane, jak i te, które tylko przemknęły przez ekrany. W tym roku skupimy się na człowieku – tak skomplikowanym i różnorodnym, jak otaczający go świat.
Madgalena Urbańska
Wszystkie filmy zostaną poprzedzone wprowadzeniem filmoznawców i krytyków.
19.07 NIEDZIELA 20:30
SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM
USA 2019 | 98’
REŻYSERIA: Tyler Nilson, Michael Schwartz
Czarująca komedia, która podbiła serca widzów na całym świecie. Pełna śmiechu i przygód, ciepła i wzruszająca opowieść o niecodziennej przyjaźni. Zak, niezwykły chłopak z zespołem Downa, marzy o podbiciu świata amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka, który zmaga się z żałobą i poczuciem winy. Razem wyruszają w podróż, dzięki której będą mogli odnaleźć siebie i pogodzić się ze swoją przeszłością. Jeden z najciekawszych feel-good movies ostatnich lat, po którym rzeczywistość wydaje się nieco bardziej kolorowa. Najlepszy sposób na otwarcie filmowych wakacji.
26.07 NIEDZIELA 20:30
PARASITE
KOREA POŁUDNIOWA 2019 | 132’
REŻYSERIA: reż. Bong Joon-ho
Absolutne odkrycie zeszłego roku! Film, który zdobył wszystkie możliwe nagrody, w tym Oscara w głównej kategorii – jako pierwszy w historii film nieanglojęzyczny. „Parasite” to mistrzowsko wyreżyserowana i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o rodzinach które nigdy nie miały się spotkać. Przewrotne dzieło Bong Joon-ho zachwyciło zarówno widzów, jak i krytyków na całym świecie, będąc doskonałym filmem gatunkowym, a przy tym niezwykle przenikliwą diagnozą i krytyką społecznych nierówności.
02.08 NIEDZIELA 20:30
MÓJ PIĘKNY SYN
USA 2018 | 120’
REŻYSERIA: Felix van Groeningen
Szczera i poruszająca opowieść o rodzinie, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Oparta na faktach historia nastolatka, który poszukuje własnej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o bezwarunkowej miłości rodziców, dumie, rozczarowaniach i nieskończonej nadziei. Film zachwycił światową publiczność wzruszającą i niezwykle dojrzałą rolą Timothéego Chalameta, a także dotrzymującego mu kroku Steve’a Carella w roli ojca.
09.08 NIEDZIELA 20:30
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ
ISLANDIA, FRANCJA, UKRAINA 2018 | 101’
REŻYSERIA: Benedikt Erlingsson
Kino islandzkie zdobywa coraz większy światowy rozgłos. „Kobieta idzie na wojnę” rozbiła bank islandzkich nagród i przebojem wdarła się na światowe ekrany, zdobywając m.in. LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu.
Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii kobieta prowadzi drugie życie, wypowiadając walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Film Erlingssona miesza style i konwencje: z jednej strony jest to urocza komedia, z drugiej strony dramat dotykający poważnych problemów społecznych, a jednocześnie film przygodowy ze wspaniałą rolą… towarzyszącego bohaterce zespołu muzycznego.
15.08 SOBOTA 20:30
JUTRO ALBO POJUTRZE
USA 2018 | 100’
REŻYSERIA: Bing Liu
Niezwykle intymne i szczere spojrzenie na proces dorastania i mierzenie się z problemami grupy nastolatków. Film powstawał spontanicznie jako zwykła rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis budowania własnej tożsamości. Film dokumentalny, który przekracza granice gatunku i porusza szereg istotnych problemów społecznych. „Jutro albo pojutrze” był nominowany do Oscara i zdobył aż cztery nagrody festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Wejściówki na seanse pod chmurką w cenie 5 zł dostępne na stronie: bilety.laznianowa.pl i w kasie teatru.
Biuro Obsługi Widza i Kasa Biletowa
mail: bilety@laznianowa.pl / tel.: 504-416-796