Kosmos w ogrodzie Łaźni
Kosmos w ogrodzie Łaźni. Bulwar[t] Sztuki 2020
16 lipca w Teatrze Łaźnia Nowa ruszy największy w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2020. Łaźnia zaprasza mieszkańców Krakowa na ponad 50 wydarzeń w ciągu 30 dni lata. Na żywo, tym razem nie nad Zalewem Nowohuckim, ale również w plenerze, w ogrodzie przy teatrze na os. Szkolnym 25.
Od początku pandemii nie wyobrażaliśmy sobie, że Bulwar[t] mógłby się nie odbyć. Będzie to wyjątkowa, już piąta, edycja. Łaźnia od ponad czterech lat w wakacje nie zatrzymuje się, lecz otwiera drzwi szeroko i intensywnie tętni życiem. W 2015 zaczęło się od Zalewu Sztuki, potem cztery edycje Bulwar[t]u, podczas których każdorazowo organizowaliśmy ponad 100 wydarzeń na świeżym powietrzu. – mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.
To bardzo ważne, że możemy spotkać się z widzami w plenerze, również w tym roku. Wciąż mamy sygnały od mieszkańców, że jest wielka potrzeba uczestnictwa w tej imprezie, tym większa po czasie izolacji, gdy większość letnich festiwali przeniosła się do sieci. W tym roku cały Bulwar[t] kręci się pod hasłem lotu w kosmos, na inne planety, daleko stąd. Będziemy odrywać się od pandemicznej, ale może przede wszystkim politycznej rzeczywistości – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.
Bogaty program mieści, jak co roku, stałe cykle prowadzone przez znanych łaźniowej publiczności gospodarzy, ale też całkiem nowe propozycje. W ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, czyli bulwar[t]owych spotkań z gwiazdami polskiego kina, jako goście pojawią się między innymi Łukasz Simlat i Olgierd Łukaszewicz, a także reżyserka obsady „Zimnej wojny” Magdalena Szwarcbart. Nowy cykl wyjątkowych rozmów – Ogień literacki – poprowadzi Małgorzata Wach. Przy ognisku będzie można spotkać się z pisarzami – Jackiem Hugo-Baderem, Iloną Wiśniewską, Filipem Springerem i Zośką Papużanką.
Nie zabraknie mocnych propozycji spektaklowych. Scena nocy letniej otworzy się 17 lipca pokazami „Plutona p-brane” o niezwykłym życiu odkrywcy planety Pluton, i równie niezwykłym losie samego Plutona (reż. M. Pakuła, pokazy 17.07, godz. 17:00 i 20:00). Będzie można zobaczyć również oczekiwane przez widzów przedstawienia „Wałęsa w Kolonos” (reż. B. Szydłowski), „Nowohucka telenowela” (reż. J. Roszkowski) oraz ostatnią premierę Łaźni „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” (reż. A. Gryszkówna) z kreacją Agnieszki Przepiórskiej w roli Zuzanny Ginczanki.
Do ogrodu na os. Szkolnym 25 Łaźnia zaprasza także dzieci i młodzież na dwa kosmiczne cykle. Będą to niedzielne spotkania artystyczno-literackie z aktorkami wokół m.in. „Bajek robotów” S. Lema czy „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery’ego oraz cykl warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietachallenge, podczas których uczestnicy zbudują rakietę gotową do odlotu w kosmiczny rejs. Równolegle Teatr Łaźnia Nowa rozpocznie w lipcu projekt teatralny w reżyserii Łukasza Zaleskiego, do udziału w którym zaproszona będzie młodzież szkół średnich.
Sprzedaż wejściówek w cenach 5-15 zł ruszy 29 czerwca (na spektakle), a od 1 lipca – na warsztaty. Cały program Bulwar[t]u Sztuki zostanie ogłoszony 9 lipca 2020.